Mała łazienka, a duże wrażenie – czy to możliwe?
Niewielka łazienka może sprawiać wrażenie ogromnej. Sposób na optyczne powiększenie małej łazienki jest prosty. Wystarczy zastosować się do poniższych dziewięciu punktów.
1. Przestronna podłoga
Od wejścia do łazienki powinien rozciągać się widok na całą podłogę. Jak tego dokonać? Wystarczy zastosować sanitariaty przytwierdzone do ścian.
2. W projekcie niech dominują chłodne barwy
Ściany, podłogę i sufit wykańczaj materiałami w chłodnych odcieniach: bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Kolory te sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni w małej łazience.
3. Wszędzie błyszczące materiały
Materiały odbijające światło też w iluzoryczny sposób powiększają wnętrze.
Tak samo duże tafle luster. Oczywiście bez ram lub płytki z lustrzanym podlewem zadziałają w podobny sposób.
4. Duże płytki na ścianach i podłodze
Wybierajmy bardzo duże kafle. To nieprawda, że do małych łazienek trzeba stosować filigranowe elementy. Płaszczyzny z dużych elementów wyglądają przestronne. Zwykle stojąc blisko nie ogarniamy pełnej perspektywy.
5. Złudzenie optyczne
Prostokątne płytki ceramiczne układane w poziome rzędy rozsuwają perspektywę. Unika się wtedy kafli ze wzorami. Co najwyżej mogą mieć mało widoczny deseń.
6. Sprzęty w rozmiarze XXL
W małej łazience umywalka lub wanna powinna mieć obfite i barokowe kształty jak niewiasty na na płótnach mistrzów. Zwaliste sprzęty powiększą pozornie małe pomieszczenie.
7. Szkło w różnych odmianach
Duże pojemniki i puchary ze szkła. Dotyczy to też kabiny prysznicowej. Szkło nie dzieli pomieszczenia na segmenty.
8. Bardzo ważne światło
Oświetlenie o barwie chłodnej. Da wrażenie spokoju i porządku, a także doda wnętrzu majestatu.
9. Bez bibelotów
Kosmetyki i drobiazgi codziennego użytku niech będą schowane. Im mniej artefaktów na widoku, tym mała łazienka będzie przestronniejsza i uporządkowana.
Oczywiście w małej łazience nie ma miejsca na wannę. Prysznic zabiera mniej miejsca.