Jak urządzić pokój dziecięcy?
Dekorowanie pokoju dziecięcego jest bardzo ważne dla zapewnienia dziecku dobrego samopoczucia. Przy wyborze wystroju pokoju dziecka ważna jest estetyka, ale należy wziąć pod uwagę także inne czynniki: dostępną przestrzeń i bezpieczeństwo. Oto kroki, które należy wykonać:
1. Zaplanuj z synem lub córką wystrój pokoju. Dziecko powinno być zaangażowane w proces podejmowania decyzji. Oznacza to, że powinieneś pozwolić im wybrać kolory, motywy, pościel, niektóre z rzeczy, które odzwierciedlają ich osobowość ich najważniejszym miejscu.
2. Jeśli zamierzasz tapetować pokój dziecka, lepiej jest użyć tapety winylowej. Jest droższa, ale za to bardzo łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu. Łatwiej też usuniesz ją po kilku latach, gdy tapeta będzie pełna graffiti.
3. Dla dziecka wystarczy łóżeczko, przewijak, szafa, półka i fotel lub bujany fotel dla opiekuna. Wybierz meble, które można dostosować do wieku dziecka. Mogą się one wydawać drogie, ale na dłuższą metę są bardziej ekonomiczne, ponieważ oszczędzisz na kupowaniu kolejnych mebli po krótkim czasie.
4. W pokoju dziecka powinny być 2 rodzaje świateł: centralne oświetlenie, oraz niewielka lampka nocna, aby ewentualna opieka nocna nie powodowała wybudzania dziecka. Gdy dziecko podrośnie (około 3 roku życia) ta mała lampka może zostać zastąpiona lampką biurkową.
5. Kiedy dziecko dorasta i rozpoczyna naukę w szkole (około 3 roku życia) należy stworzyć w pokoju miejsce na biurko, przy którym dziecko będzie mogło się bawić, rysować, a później uczyć. Jeśli masz mało miejsca, możesz umieścić je pod podwyższonym łóżkiem. Biurka są niezbędne, do odrabiania lekcji i rozwijania kreatywności, a także do przechowywania rzeczy osobistych. Idealny rozmiar biurka dla dzieci to co najmniej 1 metr szerokości i 70 centymetrów głębokości.
6. Około 2 roku życia podłoga zwykle staje się ich ulubioną przestrzenią do zabawy: utrzymuj ją w czystości, nie stawiaj na niej zbędnych mebli, to podstawa przy urządzaniu sypialni dziecka.
7. Uważaj na wykładziny i dywany: gromadzą kurz, roztocza i plamy oraz są trudne do czyszczenia. Alternatywą dla wykładziny może być podłoga z linoleum. Są tanie, wytrzymałe, uniwersalne i łatwe do czyszczenia i konserwacji. Są idealnym wyborem do pokoju dziecięcego i alternatywą dla wykładziny.
8. Uważaj na zasłony: Zasłony zakładaj tylko wtedy, gdy są absolutnie niezbędne, a przede wszystkim nie pozwól im sięgać podłogi. Gdy dziecko zacznie raczkować, będzie się czepiać firanek i oprócz tego, że je pobrudzi i połamie, istnieje niebezpieczeństwo, że spadnie na nie karnisz. W https://bajkowy.pl znajduje się więcej wskazówek dotyczących dbania o bezpieczeństwo dzieci, oraz wpisy o ich wychowywaniu i opece.