Czy warto kupić grzejnik panelowy?

Zastanawiasz się, czy warto kupić grzejnik panelowy? Jak zbudowane są rozwiązania tego rodzaju? Jakie grzejniki panelowe można znaleźć na rynku? Lepszą opcją są pionowe czy poziome grzejniki panelowe? Na co zwrócić uwagę, kupując grzejniki płytowe? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Z czego składa się grzejnik panelowy?
  2. Jakie zalety i wady mają grzejniki panelowe?
  3. Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Grzejniki panelowe – zwane również grzejnikami płytowymi – to aktualnie najpopularniejsze rozwiązania, jakie wykorzystuje się nie tylko w mieszkaniach, ale i domach w celu ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Urządzenia tego rodzaju są chętnie wybierane nie tylko ze względu na efektywność, ale i relatywnie niską cenę oraz ogólną estetykę. Z czego dokładnie składa się grzejnik panelowy? Jakie zalety i wady mają rozwiązania tego rodzaju? Lepszą opcją będzie grzejnik stalowy czy aluminiowy? Szczegóły na temat grzejników płytowych znajdziesz w niniejszym wpisie.

Z czego składa się grzejnik panelowy?

Klasyczny grzejnik panelowy to doskonała alternatywa dla standardowych kaloryferów żeberkowych. Wyróżniają się przede wszystkim swoją budową. W porównaniu do modeli żeberkowych grzejnik płytowy składa się ze stalowych płyt. Między płytami natomiast montuje się kanały wodne, które w tym przypadku przybierają formę spirali.

Na rynku dostępne są przede wszystkim grzejniki panelowe jednopłytowe, dwupłytowe lub trzypłytowe. Osłania się je płaskim lub profilowanym panelem, dzięki czemu otrzymujemy większą powierzchnię grzejną i tym samym większą moc grzewczą.

Grzejniki płytowe cieszą się sporą popularnością nie tylko ze względu na swoją wydajność czy stosunkowo niską cenę. Wielu zainteresowanych decyduje się na grzejniki panelowe również z powodu ich wyglądu. Są minimalistyczne, eleganckie i wpasowują się idealnie do każdego wnętrza, bez względu na jego aranżację.

Jeśli zależy Ci na grzejniku, który będzie się szybko nagrzewał, rozwiązania płytowe spełnią Twoje oczekiwania. Nie tylko błyskawicznie stają się ciepłe, ale i sprawnie oddają ciepło. Grzejniki płytowe szybko reagują na ewentualne zmiany związane z zapotrzebowaniem na ciepło między innymi dzięki małej pojemności wodnej oraz swojej budowie.

Na rynku znajdziesz głównie grzejniki panelowe, które są przeznaczone do pracy w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania. Dostępne rozwiązania między sobą mogą różnić się wielkością, liczbą płyt, obudową, sposobem podłączenia, kolorem oraz mocą grzewczą. W przypadku obudowy masz do wyboru płaskie grzejniki, profilowane oraz dekoracyjne. Jeśli natomiast chodzi o sposób podłączenia, grzejniki płytowe mogą mieć albo podłączenie dolne, albo boczne.

Grzejniki panelowe do nie tylko uniwersalne, ale i przede wszystkim solidne rozwiązania. Są świetną opcją do każdego pomieszczenia – sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych. Nierzadko są montowane także w polskich domach. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup grzejnika do sypialni, salonu czy domowego biura, sprawdź wszystkie wady i zalety produktów tego rodzaju. Szczegóły znajdziesz w dalszej części niniejszego artykułu.

Jakie zalety i wady mają grzejniki panelowe?

Najważniejszą zaletą grzejników panelowych jest to, że w porównaniu do żebrowanych rozwiązań aluminiowych oraz klasycznych żeliwnych kaloryferów nagrzewają się dużo szybciej. Ponadto mają taką instalację, w której przepływ cieczy jest stosunkowo szybszy, a oddawanie ciepła sprawniejsze. Do plusów zalicza się także lekką konstrukcję, łatwy montaż oraz estetyczny, minimalistyczny wygląd.

Grzejniki panelowe nie są jednak pozbawione wad. Głównym minusem jest przede wszystkim to, że taki grzejnik płytowy bardzo szybko się wychładza w przeciwieństwie do klasycznych kaloryferów, które pozostają gorące nawet do kilkudziesięciu minut po ich wyłączeniu. Do wad zalicza się również fakt, że taki grzejnik panelowy współpracuje jedynie z elektrycznym, gazowym lub olejowym kotłem. Jeśli instalacja w Twoim domu jest podłączona do cieplnej sieci wysokotemperaturowej, nie będziesz mógł wykorzystać grzejnika płytowego. Nie poleca się także podłączać rozwiązań panelowych do instalacji grawitacyjnej.

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Jaki grzejnik panelowy wybrać? Lepszą opcją będzie rozwiązanie stalowe czy aluminiowe? Te pierwsze z reguły wykonuje się z blachy stalowej. W porównaniu z aluminiowym modelem grzejniki stalowe mają mniejszą pojemność wodną. Do zalet zalicza się także bardzo dobrą przewodność cieplną oraz fakt, że relatywnie szybko oddają ciepło do pokoju. Jeśli Twój dom lub mieszkanie jest urządzone w stylu nowoczesnym, grzejnik stalowy będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Aluminiowe natomiast są lżejsze od stalowych i mają nieco niższą cieplną bezwładność. Ponadto są także bardziej odporne na korozję. Według specjalistów lepiej radzą sobie przy obiegu otwartym.

Kupując grzejnik panelowy, musisz zdecydować także, czy lepszym rozwiązaniem będzie model poziomy, czy pionowy. Z reguły poleca się modele poziome, ponieważ to one najlepiej mieszczą się pod oknem. A jak wiadomo, grzejnik powinien zostać zamontowany pod parapetem, ponieważ lepiej działa konwekcja i ogólnie cyrkulacja powietrza w pokoju. Pozioma opcja sprawdzi się natomiast przy oknach panoramicznych. W takiej sytuacji należy zamontować je na bocznej ścianie. Jeśli zdecydujesz się na grzejniki płytowe poziome, koniecznie wybierz te produkty, które mają wyższą moc.

Kolejnym parametrem jest oczywiście ilość płyt. Jeśli zależy Ci na jak największej wydajności, pojedyncze – czyli jednopłytowe – rozwiązania będą najlepszą opcją dla Ciebie. Wpływ na moc grzewczą grzejnika natomiast ma ożebrowanie. Grzejnik z panelem profilowanym, który imituje ożebrowanie, ma nierzadko większą moc grzewczą.